Sublimačná tlač

Čo je sublimačná tlač?

Sublimácia je najmodernejšia technológia určená k tlači vo foto kvalite. Pre tlač sú určené rôzne materiály s upraveným polyesterovým povrchom (textil, kov, sklo, plast, keramika).

Ako to prebieha?

Nepriama tlač

Podstatou technológie je tlač sublimačnými atramentmi na špeciálny prenosový papier a následný prenos výtlačku prostredníctvom termotransférového lisu na materiál. Táto kombinácia spôsobí, že pôsobením vysokej teploty sa atrament premení z pevnej formy (z tuhého stavu) na plyn a zároveň teplota otvorí póry potláčaného podkladu čo umožní vstúpiť farebnému plynu do materiálu. Keď sa teplota zníži, póry sa uzatvoria a plyn opäť stuhne. Teraz sa stáva súčasťou predmetu a výsledkom je kvalitná dlhotrvajúca potlač odolná proti poškriabaniu (odlepeniu a pod.) na rozdiel od iných techník potlače, ktoré tlačia iba na povrch predmetu.

Priama tlač

Digitálna sublimačná potlač priamo na materiálu (nie je používaný prenosový papier). Tekuté farby sú nanášané priamo na látku, vnikajú dovnútra materiálu a úmerne jeho hrúbke prechádzajú na rubovú stranu. Tento spôsob je vhodný pre výrobky, u ktorých sa požaduje pretlač na rubovú stranu. Tlač je menej ostrejšia a sýtejšia ako pri nepriamej tlači.

Čo nejde?

Sublimačná tlač sa vždy aplikuje na polyester alebo povrchovo upravené, spravidla syntetické materiály. Z vyššie popísaného priebehu tlače nemôže byť sublimácia používaná na materiáloch ako je napr. bavlna. Prírodné vlákna a neupravené materiály nemajú žiadne “póry” na otvorenie.